آشنایی با سند باکس گوگل

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵

سند باکس گوگل توضیحی کامل برای آن دسته از دامنه هایی است که به کندی پیشرفت می کنند. لازم به ذکر است که سایت شما پس از راه اندازی یک دامنه جدید برای مدت زمانی نامشخص که غالبا بین یک تا چهار ماه به طول می انجامد، در سند باکس گوگل قرار می گیرد.


اگر شما هم به آن دسته از افرادی تعلق دارید که سئو سایت برایتان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و یا جزء گروهی هستید که گشت و گذاری مختصر در فروم های تخصصی زده اید، بی شک بارها با اصطلاح سند باکس گوگل برخورد نموده اید. جالب است بدانید که سند باکس گوگل تئوری ای تجربی بوده و بر خلاف الگوریتم های سرشناس گوگل نظیر الگوریتم پاندا، پنگوئن، مدیک و... هرگز از جانب گوگل تایید نشده و در عین حال رد نیز نشده است.

سند باکس گوگل توضیحی کامل برای آن دسته از دامنه هایی است که به کندی پیشرفت می کنند. لازم به ذکر است که سایت شما پس از راه اندازی یک دامنه جدید برای مدت زمانی نامشخص که غالبا بین یک تا چهار ماه به طول می انجامد، در سند باکس گوگل قرار می گیرد. در این مدت گوگل به بررسی کیفیت تولید محتوا شده توسط سایت پرداخته و زمینه اصلی فعالیت آن را معین می کند.

شاید برایتان جالب باشد با ریشه نامگذاری سند باکس گوگل آشنا شوید. سند باکس ها در اصل زمین های بازی شنی ای هستند که مساحت کوچکی داشته و کودکان دارای سن کمتر از 4 سال را درون آن قرار می دهند تا در عین برخورداری از امنیت به بازی و سرگرمی مشغول شوند. حال شاید از خودتان بپرسید که تشابه این دو در چیست؟! علت استفاده از این عبارت این است که سند باکس گوگل تنها دامنه هایی را مورد تاثیر قرار می دهد که جدید بوده و به نوعی خردسال محسوب می شوند.

سایت مورد نظر تا زمانی که موفق به کسب رضایت گوگل شود، در سند باکس گوگل مانده و سپس از آن خارج شده و جایگاه اصلی خود را در رتبه بندی موتور جستجوی گوگل کسب می کند. شما در طول این مدت می توانید با فعالیت هایی نظیر ارائه محتوای با کیفیت و مناسب با زمان بندی معین، سوشیال سیگنال و نیز به دست آوردن لینک های معتبر و مرتبط رضایت گوگل را جلب نموده و بدین ترتیب طول دوره را کاهش دهید.

کاربرد سند باکس
یکی از پر تکرارترین سوالاتی که در این زمینه ایجاد می گردد، این است که هدف از ایجاد سند باکس گوگل چیست؟
اوایل سال 2004 میلادی تغییراتی اساسی در ساختار الگوریتم های گوگل صورت گرفت. در همان حین گوگل سند باکس نیز مطرح و هدف اصلی از ایجاد آن، پیشگیری از پیشرفت سریع و چشمگیر سایت های اسپمر در نتایج جستجوی گوگل عنوان شد. به کارگیری این روش موجب می شود که سایت های تازه تاسیس سریعا موفق به کسب رتبه های برتر رتبه بندی موتور جستجوگر نشده و نتوانند استراتژی های غیر اصولی را به منظور دور زدن الگوریتم ها به کار بگیرند.
لازم به ذکر است که قرارگیری سایت در سند باکس گوگل مانع حضور آن در نتایج جستجوی گوگل و جذب بازدید کننده نمی شود.

اگر چه پیشرفت این دسته از سایت ها در حین قرار گیری آن ها در دوره سند باکس چندان چشمگیر نیست، اما صاحبان آن ها شاهد تغییرات قابل ملاحظه ای در جایگاه خود در زمینه کلمه کلیدی خاصی بوده و با افزایش تدریجی تعداد بازدید کننده ها مواجه می شوند. این دسته از افراد با مشاهده جهشی ناگهانی در شمار بازدید کنندگان سایت خود می توانند به این نتیجه برسند که موفق به خروج از سند باکس گوگل شده و در رتبه اصلی خود مستقر شده اند.

 

سند باکس گوگل، الگوریتمی غیر تنبیهی
به یاد داشته باشید که سند باکس گوگل جزء الگوریتم های تنبیهی این موتور جستجو نبوده و حضور سایت ها در دوره سند باکس به این معنا نیست که اسپم شناخته شده اند. بلکه این الگوریتم، روشی برای پیشگیری از رشد قارچ گونه اسپمرها در اینترنت می باشد. جالب است بدانید که قرار گیری در این دوره حتمی نبوده و برخی از سایت ها با خوش شانسی با این مرحله مواجه نمی شوند.

گاهی اوقات صاحبان سایت ها دچار سردرگمی شده و نمی توانند تشخیص دهند که رتبه نامناسب آن ها در عبارات کلیدی ناشی از قرار گیری آن ها در سند باکس گوگل می باشد و یا گوگل آن ها را جریمه نموده است. در این صورت باید مشخص شود که سایت مورد نظر در کلیه کلمات کلیدی با افت رتبه مواجه شده است و یا این کاهش رتبه تنها مربوط به کلمات کلیدی خاص می باشد.

برای آگاهی از این موضوع آدرس دامنه مورد نظر را در قسمت سرچ گوگل جستجو نمایید. در صورت عدم یافتن نتیجه می توان گفت که گوگل سایت مورد نظر را به طور کلی ایندکس نکرده و بدین ترتیب هیچ بازدید کننده ای قادر به دیدن آن نیست. اما در صورتی که موتور جستجوی گوگل تعدادی از صفحات سایت را ایندکس کرده و سایت مورد نظر در همان صفحات جایگاه چندان قابل قبولی نداشته باشد، می توان گفت که در دوره سند باکس گوگل قرار گرفته اید و تا مدت ها باد مشغول شن بازی باشید!
پیشکسوت ها در امانند!
وبمستران زیادی وجود دارند که پس از گذشت دوره چند ماهه و یا چند ساله از آغاز فعالیت خود ناگهان با کاهش رتبه شدید در رتبه بندی موتور جستجوی گوگل مواجه می گردند. برخی از این افراد بر این باورند که در سند باکس گوگل قرار گرفته اند. اما همان گونه که پیش تر اشاره کردیم، تنها سایت هایی به شن بازی فرستاده می شوند که دامنه ای جدید داشته و به اصطلاح خودمانی نونهال هستند! مشکل کاهش رتبه سایت ممکن است ناشی از جریمه سایت توسط الگوریتم های متنوع گوگل باشد.
لازم به ذکر است که هر سایت تنها یک بار در سند باکس گوگل قرار می گیرد و در صورتی که خوش شانس باشد، ممکن است هیچگاه این شرایط را تجربه نکند.
sandbox 
ماه عسل گوگل!
اگر چه اصطلاح ماه عسل گوگل را غالبا برای سایت های تازه تاسیس مورد استفاده قرار می دهند، اما لازم است بدانید که گوگل سایت های قدیمی را نیز به ماه عسل می فرستد! حال شاید از خودتان بپرسید منظور از ماه عسل گوگل چیست؟!

گاهی اوقات رتبه سایت های مختلف با انتشار مطالب جدید سریعا پیشرفت می کند. در چنین حالتی سایت به سرعت موفق می شود جایگاه قابل توجهی را در زمینه عبارتی کلیدی به دست آورد. اما دیری نخواهد گذشت که ناگهان رتب سایت به طرز عجیبی با کاهش رو به رو شده و سقوط می کند. دیده شده است که برخی سایت ها با در اختیار داشتن رتبه ای مناسب در طول یک هفته تا رتبه 200 نیز سقوط کرده اند. این حالت را ماه عسل گوگل می نامند.

ماه عسل گوگل شرایطی را فراهم می سازد که شما برای مدت زمانی کوتاه در جایگاه یکی از سایت های رتبه بالا قرار بگیرید. در این بازه زمانی ربات های گوگل به بررسی برخورد کاربران با سایت شما پرداخته و تعداد کلیک آن ها بر روی لینک سایت و نیز میزان ضریب خروج از آن را بررسی می کنند. این در حالی است که الگوریتم های گوگل نیز در این مدت بیکار ننشسته و سایت شما را مورد ارزیابی قرار می دهند. در نهایت گوگل به تعیین جایگاه اصلی سایت شما پرداخته و به همین دلیل با افتی بسیار زیاد مواجه می شوید.

برخی افراد گمان می کنند که با تولید محتوا و فعالیت هایی از این قبیل پیشرفت خوبی داشته اند ولی به طور ناگهانی از طرف گوگل جریمه شده و با افت رتبه مواجه شده اند. این تصور اشتباه می باشد. گفتنی است که سایت مورد نظر در دوران اوج به ماه عسل گوگل رفته است!

گوگل سند باکس و ماه عسل گوگل یکی نبوده و تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند. ماه عسل این قابلیت را دارد که در هر زمانی رخ داده و تنها صفحه ای جدید و در عین حال خاص را تحت تاثیر قرار می دهد. این در حالی است که سند باکس گوگل تنها منحصر به سایت های جدید بوده و بر کلیه صفحات سایت اثر می گذارد.

اما لازم است بدانید که هر دوی روش های فوق الذکر نظارتی محسوب شده و وظیفه تعیین رتبه اصلی سایت در رتبه بندی گوگل را بر عهده دارند.
 

نظرات کاربران
  • نام کاربری

    آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

    • نام کاربری

      آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

نظر خود را با ما در میان بگذارید