کلمات کلیدی طولانی(long tail keyword ) چیست؟

۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹

کلمات دم دراز یا کلید واژه های طولانی می توانند ترافیک قابل توجهی را به سمت سایت شما هدایت کنند که در این مقاله نحوه یافتن و به کار بردن این کلمات را بررسی میکنیم.


همگی شما با مسابقه‌ی رسیدن به صدر نتایج جستجوی گوگل برای کلیدواژه‌های با حجم جست و جوی بالا آشنا هستید، اما طی این مسابقه، ممکن است از کلمات کلیدی طولانی غافل شوید.
در این راهنما قصد داریم همه‌ی مطالبی را که لازم است راجع به سئوی کلمات کلیدی طولانی بدانید، شرح دهیم، از جمله:

کلمات کلیدی طولانی طولانی چیستند؟
مثال‌هایی از کلیدواژه‌های طولانی
هدف‌گذاری کلمات کلیدی طولانی چه مزایایی به همراه دارد؟
چگونه کلمات ملیدی طولانی را بیابید؟
چگونه از کلمات کلیدی طولانی در محتوای خود استفاده کنید.

 

کلمات کلیدی طولانی چیستند؟

 

بگذارید با یک تعریف شروع کنیم. کلمات کلیدی طولانی عبارت‌های جستجویی هستند که معمولا از دو یا چند کلمه تشکیل شده‌اند؛ این عبارات باعث محدود شدن نتایج جستجو شده و نتایج اختصاصی‌تری به همراه می‌آورند. کلمات کلیدی طولانی همچنین اغلب دارای دشواری کمتری و حجم جست و جوی کمتری هستند. بنابراین شما میبایست در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی خود توجه ویژه ای به آن داشته باشید.


هدف‌گذاری کلمات کلیدی طولانی چه مزایای به همراه دارد؟
حال پس از این مقدمه‌، اجازه دهید به مزایای هدف‌گذاری کلمات کلیدی طولانی بپردازیم. برای آن‌که مزایای کلیدواژه‌های طولانی را متوجه شوید، باید مفهوم هدف از سرچ را درک کنید. کلیدواژه‌های طولانی با قصد و غرض کاربر مطابقت دارند. یک لحظه خود را جای فردی بگذارید که می‌خواهد مطلبی جستجو کند. بخشی از آن می‌تواند چیزی شبیه به این باشد:
مشتری احتمالی از نیاز خود مطلع شده و برای یافتن اطلاعات بیشتر، کلیدواژه‌های کوتاه را جستجو می‌کند.
مشتری احتمالی از راه‌حل احتمالی مطلع شده و به قصد خرید آن، یک کلیدواژه‌ی طولانی را جستجو می‌کند.
اصولاً بررسی هدف از سرچ یک کلیدواژه عبارتست از بررسی ذهنیت کسی که آن کلیدواژه را جستجو می‌کند. به عنوان مثال، کسی که سئو را جستجو می‌کند، احتمالاً به دنبال یک تعریف کلی از آن است؛ اما کسی که خدمات سئو را جستجو می‌کند، به دنبال سئو سایت خود است. آنها از طریق مشخص نمودن جستجوی خود به شکل یک عبارت طولانی، در حال بیان قصد خود برای خرید دقیقا همان چیزی هستند که شما می‌فروشید (یا لااقل دقیقاً همان مطلبی را که نوشته‌اید، می‌خوانند). به همین دلیل، هدف‌گذاری کلمات کلیدی طولانی ارزشش را دارد، زیرا ترافیک به‌دست آمده توسط آنها هدفمند بوده و به احتمال بسیار زیاد با موفقیت همراه است. آن هافصد دارند وارد حالت خرید شوند؛ هرچند حجم آن چندان زیاد نخواهد بود، اما ارزشش را دارد.


کسب رتبه توسط کلیدواژه‌های طولانی در مقایسه با کلمات کلیدی غیر طولانی آسان‌تر است
مشروط به داشتن وب‌سایت با کیفیت بالا، کسب رتبه با استفاده از کلمات کلیدی طولانی آسان‌تر است، مخصوصا اگر کلیدواژه‌هایی را انتخاب کنید که رقابت چندانی بر سر آنها وجود ندارد.
امروزه تقریبا به اندازه‌ی سر کلیدواژه‌ها، کلیدواژه‌ی طولانی وجود دارد.
وقتی دنبال کلمات کلیدی طولانی می‌روید، نه تنها شانس بیشتری به خود برای قرار دادن محتوای بهینه در وب‌سایتتان می‌دهید، بلکه صفحات بیشتری ایجاد می‌کنید. معقول به نظر می‌رسد که سایت‌های با تعداد صفحات بیشتر، به‌خاطر کلیدواژه‌های بیشتر رتبه‌ی بهتری کسب کنند و ترافیک بیشتری را به سمت خود هدایت کنند، مخصوصا اگر آنها بر اساس کلمات کلیدی طولانی مؤثر رتبه‌بندی شوند.
هدف‌گذاری هر دو کلیدواژه‌ی روش های درمان ریزش مو و ویتامین های ضد ریزش مو در دو پست جداگانه و کسب رتبه در هر دوی آنها راهی برای مطمئن شدن از این موضوع است که در صورت تایپ هر کدام از این عبارات جستجو، سایت شما جزو نتایج آن رتبه‌بندی خواهد شد.


افزایش نرخ تبدیل
اگر لحظه‌ای به این موضوع فکر کنید متوجه می‌شوید که می‌توان آن دسته از کاربرانی را که از کلمات کلیدی برای جستجوی چیزی استفاده می‌کنند، هدفمندتر تلقی کرد، زیرا قبلاً سعی کرده‌اند عبارات جستجوی خود را خاص‌تر کنند. اگر درباره‌ی کلیدواژه‌های «خرید» یا «اقدام» صحبت کنیم، در این‌صورت تبدیل یا انجام یک عمل برای آنها محتمل‌تر است.
مثال زیر را در نظر بگیرید:
جستجوی عمومی ← «ماینر»
جستجوی خودروهای دست‌دوم ← «خرید انواع ماینر»
کلیدواژه‌های طولانی در ایجاد اعتبار و اعتماد وب‌سایت به شما کمک می‌کند
قرار گرفتن در صفحه‌ی اول نتایج جستجو برای هر کلیدواژه، نشانگر اعتبار و مورد اعتماد بودن آن وب‌سایت است. یکی از راه‌های آماده سازی وب‌سایتتان برای هدف‌گذاری کلیدواژه‌های مهم‌تر، دستیابی به مکان‌های اول هرچه بیشتر برای کلمات کلیدی طولانی است. البته، این تنها عاملی نیست که در ایجاد اعتبار به شما کمک می‌کند بلکه یک استراتژی قوی سئو، می تواند کمک بسیار بزرگی باشد.
ترافیک بیشتری در مقایسه با آماری که ابزارها ارائه می دهند کسب خواهید کرد
ابزارهای مختلف تحقیق کلمات کلیدی، برآوردی از ترافیکی که می‌توانید در صورت تثبیت موقعیت برتر برای یک کلیدواژه‌ی خاص، به‌دست آورید، ارائه می‌دهند. وقتی صحبت از کلمات کلیدی طولانی در میان باشد، تخمین‌های آنها صددرصد صحیح نیست. زیرا حجم کلیدواژه‌های طولانی و بالتبع نمونه‌گیری آنها نیز کم است و بنابراین برآوردی کمتر از واقع ارائه می‌دهند.
مثال‌های زیادی راجع به کلیدواژه‌های طولانی وجود دارد که 10 برابر ترافیک نشان داده شده توسط ابزارهای کلیدواژه به دست آورده‌اند؛ بنابراین هرگز یک کلیدواژه را به این علت که ترافیک نشان داده شده برای آن در این ابزارها کم است، رد نکنید.


کلمات کلیدی طولانی را چگونه پیدا کنیم؟
به طور دستی - تحقیق در مورد عبارات پیشنهادی، پیشنهادات گوگل، انجمن های پرسش و پاسخ، تحلیل رقبا و..
به طور خودکار - با استفاده از ابزارهایی مانند ahref،SEMRush برای تولید لیستی از عبارات مرتبط معنایی.


نحوه یافتن کلیدواژه‌های طولانی به روش دستی


پیشنهادات کادر جستجوی گوگل


یک راه عالی این است که شروع به تایپ کلیدواژه‌ها در کادر جستجوی گوگل کنید و ایده‌های پیشنهادی گوگل را ببینید. یک روش دستی دیگر این است که موضوعی را که در ذهن دارید در گوگل جستجو کنید و بخش « People Also Ask (افراد همچنین می‌پرسند)» و «Related Searches (جستجوهای مرتبط)» را بررسی کنید.


تجزیه و تحلیل رقابت
هیچ حوزهی بدون رقابتی وجود ندارد، بنابراین شاید ایده‌ی بدی نباشد نگاهی به عملکرد رقبای خود در زمینه‌ی هدف‌گذاری کلمات کلیدی طولانی بیندازید. تجزیه و تحلیل رقبا به معنای کپی کردن ایده‌های رقیب یا سرقت کار آنها نیست بلکه صرفا به معنای توجه کردن به کارهایی است که سایر وب‌سایت‌های مشابه شما انجام می‌دهند.


نحوه‌ی استفاده از کلمات کلیدی طولانی


فرض کنید یک کلیدواژه‌ی طولانی پیدا کرده‌اید و می‌خواهید برای آن تولید محتوا انجام بدهید. حال مرحله بعدی چیست؟
کلیدواژه را در ابتدای تایتل (برچسب عنوان) قرار دهید.
در URL از این کلید واژه استفاده کنید.
مطمئن شوید که عنوان شما در تگ H1 است.
از این کلیدواژه در برخی از تیترهای فرعی H2 استفاده کنید.
از این کلیدواژه در 100 کلمه‌ی اول استفاده کنید.
در سرتاسر متن این مقاله علاوه بر کلید واژه از کلمات کلیدی مرتبط با آن کلید واژه نیز استفاده کنید.
و البته همیشه باید مطمئن شوید که کل سایت شما از نظر سئو در وضعیت خوبی است.


نکات و ترفندهای SEO کلید واژه های طولانی
کسب رتبه با استفاده از کلمات کلیدی طولانی آسان‌تر است، اما این بدان معنا نیست که متن را هر جوری دلتان خواست در صفحه بنویسید و جزو نتایج اول جستجو شوید، فقط به این خاطر که از یک کلیدواژه‌ی طولانی استفاده کرده‌اید که رقابت اندکی بر سر آن وجود دارد. اگر خواهان رتبه‌ی بالاتر در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری هستید، باید کارهای خیلی بیشتری انجام دهید.
محتوا هنوز اهمیت دارد
محتوا نه تنها اهمیت دارد بلکه مهم‌ترین عامل برای دستیابی و حفظ رتبه‌ی خوب در بلندمدت است.
اطمینان یابید که محتوای شما هم از نظر کمی و هم بسیار مهم‌تر از آن، به لحاظ کیفی وزین است. سعی محتوایی منتشر نمایید که به سوال مزبور در قالب یک کلیدواژه‌ی طولانی پاسخ دهد.
سئوی محتوا
هنگام نوشتن محتوا، باید از برخی قوانین ساده اما مؤثر SEO جهت پیاده سازی استاندارد های گوگل را رعایت کنید.
چیزهایی مانند عناوین پست، ساختار محتوا، لینک سازی داخلی، استفاده از تصاویر و ..


انتشار محتوا
زمانی که محتوا را منتشر کردید، نبایستی عقب بنشینید و استراحت کنید بلکه شروع به تبلیغ مطالب خود در رسانه‌های اجتماعی و استفاده از سایر تکنیک‌های لینک سازی نمایید.
برای وب‌سایت‌های جدید یا وب‌سایت‌های نه چندان بزرگ، هیچ راه دیگری برای دستیابی به ترافیک و رتبه‌بندی خوب به جز کار با کلمات کلیدی طولانی وجود ندارد. رقابت بر سر کلیدواژه‌های با حجم بالا فوق‌العاده زیاد است و کسب یکی از رتبه‌های برتر بسیار دشوار است. بهترین راه برای شروع ساختن یک وب‌سایت قوی، ارائه محتوای باکیفیت برای کلیدواژه‌های طولانی به‌طور مداوم است تا شروع به کسب رتبه و ترافیک کنید؛ سپس تدریجا به سمت عبارات عمومی‌تر حرکت نموده و حضور خود را تثبیت کنید.

نظرات کاربران
  • نام کاربری

    آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

    • نام کاربری

      آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

نظر خود را با ما در میان بگذارید