لینک سازی داخلی: اهمیت و نحوه صحیح لینک سازی داخلی

۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹

در این نوشتار به صورت عملی و کاملا تجربی نکات لینک سازی داخلی و روش صحیح انجام آن را انجام بررسی کرده ایم. برای مطالعه این نوشتار کلیک کنید.


لینک سازی داخلی بنظر می رسد که تکنیک ساده و پیش پا افتاده ای باشد و خسته کننده به نظر بیاید، در حالی که به کارگیری صحیح و اصولی لینک سازی داخلی می تواند در نتایج سئو سایت شما تحول ایجاد کند. این در حالی است که خیلی ها از این موضوع اطلاعی ندارند.
در این نوشتار ابتدا بررسی می کنیم که چرا لینک سازی داخلی برای سئو تا این حد اهمیت دارد و بعد از آن نحوه صحیح لینک دهی داخلی در سایت را آموزش خواهیم داد.

لینک سازی داخلی چیست؟
لینک داخلی به معنای لینک یا پیوند از یک صفحه به یک صفحه دیگر از همان دامنه است که ممکن است به صورت انکر تکست یا یو آر ال باشد.
چرا لینک سازی داخلی برای سئو مهم است؟
لینک سازی داخلی یکی از سلاح های ارزشمند سئو است. چون کاملا موثر است. با استفاده از لینک سازی داخلی می توانید یک رشد سریع و بزرگ در نتایج گوگل داشته باشید.
حال این سوال پیش می آید که چرا لینک سازی داخلی تا این اندازه تاثیر گذار است؟
مهم ترین دلایل تاثیر گذاری لینک داخلی در سئو سایت:
بهبود ایندکس صفحات وب سایت
انتقال ارزش بین صفحات
برقراری ارتباط معنایی بین صفحات و کمک به گوگل برای درک بهتر موضوع یک صفحه
 

بهبود ایندکس صفحات
طبق گفت های خود گوگل، خزنده های گوگل صفحات جدید را از طریق لینک ها پیدا و در نتیجه ایندکس می کنند. بنابراین اگر وب سایت شما طراحی سایت(کد نویسی) صحیح و ساختار سایت و لینک سازی داخلی قوی داشته باشد، خزنده های گوگل سریعتر و آسان تر می توانند صفحات وب سایت شما را خزش کنند و در نتیجه صفحات بیشتری از سایت خزش خواهد شد و نرخ بودجه خزش سایت شما افزایش می یابد.

 

توجه داشته باشید که نباید صفحه یا دسته ای از سایت شما بدون پیوند بماند. یک ساختار منظم برای لینک سازی داخلی خود در نظر بگیرید. به طور کلی می بایست تمام صفحات سایت شما تا نهایت 4 کلیک از صفحه اصلی در دسترس باشد.


انتقال ارزش بین صفحات
طبق الگوریتم pagerank با لینک دادن از یک صفحه به یک صفحه دیگر، درصدی از ارزش و اعتبار صفحه مبدا به صفحه مقصد انتقال می یابد. یعنی هر چه یک صفحه لینک بیشتری دریافت کرده باشد، اعتبار بیشتری نیز دارد.
با استفاده از همین موضوع می توان با لینک سازی داخلی صفحات داخلی سایت را تقویت کرد. دو راه برای اینکار وجود دارد که به بررسی آن ها می پردازیم.


لینک دادن از صفحه اصلی به صفحات داخلی
از منظر گوگل صفحه اصلی سایت شما، مهم ترین و قوی ترین صفحه سایت شما است. صفحه اصلی یک وب سایت معمولا بیش ترین اعتبار و بک لینک را دارد و لینک گرفتن از آن می تواند کمک بزرگی به تقویت یک صفحه باشد. شما باید از صفحه اصلی خود نهایت استفاده را ببرید. مکان هایی که کاندید لینک سازی داخلی در صفحه اصلی هستند عبارتند از:
ساید بار یا ناوبری
منو
فوتر
متن معرفی شرکت یا خدمات
آخرین مطالب
محصولات منتخب یا پر فروش
در بین موارد بالا، لینک های منو و فوتر به دلیل تکرار در همه صفحات از اهمیت بالاتری برخوردارند و قدرت بیشتری دارند.
در موارد ذکر شده بالا سعی کنید سخت ترین کلمات خود را به صورت انکرتکست به صفحات مد نظر لینک کنید.
 

لینک سازی داخلی در صفحات معتبر و پرقدرت داخلی
به غیر از صفحه اصلی، وب سایت شما صفحات معتبر و مهم دیگری نیز دارد که می توانند کاندیدای لینک سازی داخلی باشند. این صفحات عبارتند از:
صفحات دارای رتبه در نتایج گوگل(حضور در صفحه اول)
صفحات دارای ترافیک قابل قبول
صفحاتی که لینک داخلی زیادی به آن ها اشاره شده است
صفحاتی که بک لینک زیادی دارند
 


برقراری ارتباط معنایی بین صفحات
لینک سازی داخلی به کمک انکر تکست به برقراری ارتباط معنایی بین صفحات کمک می کند. در واقع خزنده گوگل با استفاده از همین متن لینک شده یا انکر تکست موضوع صفحه هدف را بهتر متوجه می شود.
برای برقراری ارتباط معنایی، از صفحاتی که موضوع مشابه با یکدیگر دارند، لینک سازی داخلی انجام دهید. این برای سایت هایی که چندین موضوع را پوشش می دهند بسیار مفید است.

 

به عنوان مثال یک سایت گردشگری چندین مطلب در مورد کشور فرانسه، ویزای فرانسه و ... دارد. می توان تمام مقالات مرتبط با کشور فرانسه را به کمک لینک سازی داخلی به هم متصل کرد. اینکار دسترسی کاربر به مطالب مشابه را نیز آسان می کند.
ممکن است وب سایت شما مطالب و صفحات زیادی داشته باشد و برای شما سخت باشد که مطالب مرتبط و فرصت های لینک سازی داخلی را پیدا کنید. برای اینکار در موتور جست و جوی گوگل دستور زیر را تایپ کنید.
Site:yourdomain “keyword”
 


حال تمام صفحات ایندکس شده سایت شما که در آن کلمه مد نظر شما وجود دارد نمایش داده می شود و می توانید صفحات مزتبط حول یک موضوع را به هم لینک کنید.
حال به صورت موردی چندین نکته در مورد لینک سازی داخلی را مرور می کنیم.


از کلمات هم معنی حول یک کلمه نیز می توانید به عنوان انکر تکست استفاده کنید.
از کلمه کلیدی یک صفحه به هیچ عنوان به صفحه دیگری لینک ندهید. این موضوع باعث سردرگمی گوگل در تشخیص مناسب ترین صفحه خواهد شد.
برای یک کلمه یا کلمات مشابه آن، همواره یک صفحه را هدف لینک سازی داخلی قرار دهید.
برای تاثیر گذاری بیشتر صفحات مرتبط را به هم لینک کنید.
در مقالات جدید خود به مقالات قدیمی خود لینک بدهید.
با نوشتن یک مقاله جدید و پوشش یک موضوع، از مقالات قدیمی تر به مقاله جدید لینک بدهید. با این کار هم به مقاله جدید اعتبار داده اید و هم مقاله قدیمی به نوعی به روز رسانی خواهد شد.
لینک های داخلی عموما به صورت فالو می باشند مگر اینکه استراتژی خاصی مد نظر وب مستر سایت باشد.
استفاده از افزونه لینک سازی داخلی اتومایتک به دلیل تجربه کاربری ضعیف توصیه نمی شود. اما در برخی از سایت ها به دلیل حجم عظیم مطالب امکان لینک سازی داخلی سایت خیلی دشوار است و مجبور به استفاده از افزونه خواهید بود.
تعداد لینک های داخلی یک صفحه استاندارد خاصی ندارد و هر کجا که نیاز می بینید لینک بسازید.
در یک صفحه خاص همواره سعی کنید مهم ترین لینک را در بالاترین نقطه قرار دهید. زیرا گوگل تنها اولین لینک به یک صفحه را محاسبه می کند و بقیه لینک های مشابه به یک صفخه را نادیده می گیرد. به همین علت لینک های منو اهمیت بالایی دارند و سعی کنید در آن ها از انکر تکست اصلی تان استفاده کنید.
 


بدون لینک ها محتوای شما رتبه نمی گیرد. با یک استراتژی لینک سازی داخلی صحیح می توانید نشان دهید که کدام محتواها به هم ارتباط دارند و کدام یک ارزش و اطلاعات بیشتری دارند. با رعایت اصول لینک سازی داخلی هم گوگل و هم کاربر وب سایت شما را بهتر موتجه خواهند شد. این عامل باعث افزایش شانس حضور وب سایت شما در رتبه های برتر گوگل خواهذ شد.
امیداوریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. هرگونه سوال و یا نظرات خود را می توانید در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.


سوالات متداول لینک سازی داخلی
چه تعداد ایجاد لینک داخلی در هر صفحه مجاز است؟
تعداد مناسب لینک داخلی در هر صفحه بستگی به طول و نوع محتوای آن صفحه دارد و معیار ایجاد لینک داخلی مرتبط بودن لینک و مفید بودن آن برای کاربر است.
مزایای استفاده از لینک سازی داخلی چیست؟
از مزایای لینک سازی داخلی می توان به بهبود ایندکس صفحات،انتقال ارزش بین صفحات و برقراری ارتباط معنایی و درک بهتر گوگل از محتوای صفحات نام برد.
مهم ترین نکات لینک سازی داخلی چیست؟
اتصال صفحات مرتبط از لحاظ معنایی، انتقال اعتبار از صفحات قوی به ضعیف و استفاده از مناسب ترین انکر تکست از مهم ترین نکات لینک سازی داخلی به شمار می رود.

 

نظرات کاربران
  • نام کاربری

    آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

    • نام کاربری

      آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

نظر خود را با ما در میان بگذارید