همه چیز در مورد الگوریتم mobile first index

۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵

در این به شما درباره الگوریتم Mobile First Index خواهیم گفت و اینکه پس از آن نکاتی را خواهید دانست که به شما کمک می کند تا رتبه بهتری در SERP داشته باشید.


از زمانی که گوگل برای اولین بار اعلام کرد که در سال 2016 قرار است الگوریتم Mobile First Index را منتشر کند، اطلاعات بسیار زیادی منتشر شده است. در طول سال های اخیر، گوگل اطلاعات و بروزرسانی های جدیدی را در مورد چگونگی عملکرد الگوریتم Mobile First Index و نحوه استفاده از آن ارائه داده است.

در ادامه مقاله، به شما درباره الگوریتم Mobile First Index خواهیم گفت و اینکه پس از آن نکاتی را خواهید دانست که به شما کمک می کند تا رتبه بهتری در SERP داشته باشید.

نیاز به هیچ گونه ثبت مطلب جداگانه ای برای نسخه موبایل نیست!

از میان همه موارد ذکر شده در مورد الگوریتم Mobile First Index، یکی از مهمترین مواردی که باید به آن دقت کرد، همین است. بسیاری از افراد وجود دارند که علاوه بر ثبت نسخه دسکتاپ یک سایت در گوگل، اقدام به ثبت مطالب برای نسخه موبایل نیز می کنند که عملا کار بی فایده ای است و نیاز به چنین کاری نیست.

فقط برای اطمینان از عدم سوء تفاهم، گوگل اظهار داشته است که هیچ ثبت جداگانه ای برای موبایل وجود ندارد. در عوض، Mobile First Index به این معنی است که گوگل در درجه اول از نسخه موبایل صفحه وب برای اهداف رتبه بندی و فهرست بندی استفاده می کند. در سال 2018، گوگل توضیح داد كه با الگوریتم Mobile First Index، URL نسخه فرندلی موبایل سایت شما ثبت می شود. اگر وب سایت شما دارای URL های موبایل و دسکتاپ جداگانه است، Google URL موبایل را به کاربران موبایل و URL دسکتاپ را به کاربران دسکتاپ نشان می دهد.
برای بهبود سئو سایت نیاز دارید تا نسخه موبایل سایت خود را بهینه کنید.

در پایان سال 2017، گوگل اعلام کرد که ربات ها به آرامی شروع به ثبت مطالب تحت الگوریتم Mobile First Index می کنند. تا مارس 2018، گوگل اظهار داشت که آنها مشارکت گسترده را گسترش می دهند و به وب سایت ها دستور داده اند که برای شروع کار Mobile First Index آماده شوند.

حتی از تاریخ این مقاله نیز، همه وب سایت ها برای الگوریتم Mobile First Index فعال نشده اند. در آگوست سال 2019، جان مولر صاحبان سایت را ترغیب کرد، کسانی که تحت پوشش این الگوریتم قرار نگرفته اند صبور باشند زیرا در نهایت سایت هایشان منتقل خواهد شد.

مارتین اسپلیت، که در روابط توسعه دهندگان Google کار می کند، توضیح داد که هیچ راهی وجود ندارد که دقیقا بدانید چه موقع یک وب سایت وارد الگوریتم Mobile First Index می شود و در همان زمان، کاری وجود ندارد که بتوانید سریعتر روند را انجام دهید. Google آمادگی یک وب سایت را برای وارد شدن به الگوریتم Mobile First Index بر اساس برابری متن، لینک ها، تصاویر و فیلم ها و همچنین داده های ساختاری شده و ابرداده های دیگر تعیین می کند.

جان مولر همچنین مدتی به صاحبان وب سایت هشدار داد كه استفاده از بسیاری از جاوا اسكریپت ها در ساید ممكن است مانع از انتقال وب سایت به الگوریتم Mobile First Index شود. وقتی Google تعیین کرد که یک سایت برای الگوریتم Mobile First Index آماده است، به وب مسترها در پنل به خصوصی اطلاع داده می شود.

الگوریتم mobile first index


الگوریتم Mobile First Index به صورت پیش فرض در وب سایت های جدید اعمال می شود

اگر وب سایت شما بعد از 1 ژوئیه 2019 ایجاد شده است، به طور پیش فرض الگوریتم Mobile First Index فعال می شود. گوگل این اعلامیه را در ماه مه 2019 منتشر کرد و توضیح داد که این تغییر در وب سایت هایی که قبلا برای جستجوی Google ناشناخته بودند اعمال شده است.

بر خلاف وب سایت های منتشر شده قبل از اول ژوئیه 2019، گوگل به مدیر وب سایت ها در کنسول جستجو اطلاع نمی دهد که سایت شما برای الگوریتم Mobile First Index آماده شده است و خود این سایت ها باید پیگیری کنند.
تجربه کاربری یکسان در نسخه موبایل و دسکتاپ برای کاربران سایت

گوگل روش هایی را به الگوریتم Mobile First Index در ژانویه سال 2020 اضافه کرد و تاکید بسیار زیاد بر ارائه یک تجربه یکسان در موبایل و دسکتاپ داشت.
روش های بهینه کردن سایت با الگوریتم Mobile First Index
شخصی به نام Matt Southern، در رابطه با Mobile First Index لیستی را منتشر کرد که می تواند به شما در سئو و بهینه سازی سایت کمک کند.
ربات های گوگل باید بتوانند به درستی به محتواهای سایت با نسخه دسکتاپ و موبایل ارتباط بگیرند.
نسخه موبایل سایت باید با نسخه دسکتاپ سایت یکسان باشد.
برچسب های متا ربات در سایت موبایل و دسکتاپ یکسان باشد.
استفاده از عناوین یکسان در نسخه موبایل و نسخه دسکتاپ رعایت شده باشد.
ربات های گوگل باید اطمینان حاصل کنند نسخه موبایل و دسکتاپ از داده های ساختاری یکسان برخوردار هستند.
موتور جستجوگر گوگل هشدار داده است که اگر به طور هدفمند محتوای کمتری را در نسخه موبایل یک صفحه نسبت به نسخه دسکتاپ ارائه دهید، ممکن است بسیاری از بازدیدهای سایت خود را از دست بدهید.
نسخه موبایل با الگوریتم Mobile First Index متفاوت است!

ممکن است برای کاربران سوال پیش بیاید که چگونه می توان تحت الگوریتم Mobile First Index فعالیت کرد. از این جهت باید بدانید که زمانی که ربات های گوگل وارد سایت شما می شوند و اگر بتوانند یک متنی را که در نسخه دسکتاپ سایت شما وجود دارد، بخوانند و همچنین آن متن را در نسخه موبایل شما نیز مشاهده کنند، به راحتی می توانید وارد الگوریتم Mobile First Index شوید.

دقت کنید که نسخه موبایل با الگوریتم ذکر شده متفاوت است. در نسخه موبایل سایت شما محتواها می توانند جور دیگری نمایش داده شوند و یا کوتاه تر و خلاصه تر از نسخه دسکتاپ باشد. اما الگوریتم Mobile First Index تاکید دارد که باید محتواها در نسخه موبایل سایت و نسخه دسکتاپ، یکسان باشد. برای اینکه سایت خود را آماده وارد شدن به Mobile First Index کنید، به شما پیشنهاد می شود که محتواها را به صورت یکسان در سایت منتشر کنید و همچنین سرعت سایت خود را به گونه ای بهینه کنید که کاربر کمترین زمان انتظار را برای Load کردن سایت بکشد.
چگونه می توان وارد الگوریتم Mobile First Index شد؟ - راه و روش های ورود به الگوریتم Mobile First Index

شرکت گوگل لیستی از بهترین روش ها را برای وارد شدن به الگوریتم Mobile First Index ارائه می دهد تا اطمینان حاصل کند که کاربران سایت شما بهترین تجربه را دارند.
این لیست ترکیبی از روش ها و توصیه های مختلفی است که گوگل طی سال ها در قالب دیگری ارائه کرده است و الان می توان ربط مستقیم به Mobile First Index داد.
اطمینان حاصل کنید که ربات های گوگل میتوانند تمامی محتوای سایت شما را مشاهده کند.
گوگل می تواند منابع مختلف سایت شما را مشاهده و بارگیری کند.
اطمینان حاصل کنید که محتواهای شما در نسخه موبایل و دسکتاپ یکسان باشد.
اطمینان حاصل کنید که تبلیغات باعث آزار و اذیت کاربران موبایل و دسکتاپ نمی شود.
تصاویر با کیفیت بالا و حجم کم در نسخه موبایل و دسکتاپ سایت شما وجود داشته باشد.
از یک قالب پشتیبانی شده مخصوص برای درج تصاویر و فیلم در سایت خود استفاده کنید.
Alt های یکسان برای نسخه موبایل و دسکتاپ سایت خود استفاده کنید.
دقت کنید که نباید با هر بار بارگذاری صفحه وب شما، لینک دانلود ویدیوها و عکس ها تغییر پیدا کند و باید یکسان باشد.
 

نظرات کاربران
  • نام کاربری

    آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

    • نام کاربری

      آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

نظر خود را با ما در میان بگذارید