سئو موبایل، حرف اول در دنیای سئو!

۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵

جست و جوی از طریق موبایل به قدری مورد توجه موتور جست و جوی گوگل است که الگوریتم های اختصاصی برای بررسی نسخه موبایل سایت ها تدوین نموده و مورد استفاده قرار داده است.


آمار ها نشان می دهد 56% جست و جو ها از موبایل و گوشی های های تلفن همراه انجام می شود. همین آمار نشان می دهد که سئو موبایل حرف اول را در دنیای سئو می زد. جالب است بدانید که این آمار، در حال افزایش است و روز به روز بر تعداد جست و جو ها با موبایل افزوده می شود. بنابراین نه تنها برای آینده بلکه برای امروز نیز اهمیت زیادی دارد که شما سایت خود را برای جست و جو از طریق موبایل سئو کنید. جست و جوی از طریق موبایل به قدری مورد توجه موتور جست و جوی گوگل است که الگوریتم های اختصاصی برای بررسی نسخه موبایل سایت ها تدوین نموده و مورد استفاده قرار داده است. جالب است بدانید گوگل به سرعت در حال توسعه و ارتقا این الگوریتم هاست. گفته می شود گوگل در آینده ای نه چندان دور، معیار اصلی رتبه بندی سایت ها را نسخه موبایل قرار خواهد دارد.

تعریف
مجموعه اقداماتی که شما برای بهبود نسخه موبایل سایت خود انجام می دهید تا جایگاه بهتری در جست و جوی گوگل داشته باشد، سئو موبایل گفته می شود. این اقدامات بسیار گسترده بوده و شامل بهبود تجربه کاربر در استفاده از نسخه موبایل سایت شما نیز می باشد. این اقدامات می توانند بسیار متنوع باشند و بسیاری از افراد به صورت تخصصی برای ارتقا سئو موبایل آموزش می بینند. اقدامات ارتقا سئو موبایل، از طراحی نسخه موبایل سایت و تکنیک های خاص این طراحی گرفته تا افزایش سرعت سایت و دسترسی به محتواهای سایت که منجر بهبود تجربه کاربری می شود را شامل می شود. هر چند بهتر است سایت خود را برای انواع دستگاه ها همچون تبلت ها و ... سئو کنید تا گستره کاربران خود را تا حد توان افزایش دهید اما زمانی که از سئو موبایل است، عمدتا گوشی های هوشمند مد نظر می باشند. مشاوران سئو می توانند شما را در برنامه ریزی و اجرای این اقدامات راهنمایی کنند. در این مقاله نیز به برخی از مهم ترین نکات اشاره شده است.

الگوریتم های گوگل برای سئو موبایل
تقریبا تمامی جست و جوی هایی که از طریق گوشی های همراه انجام می شود از موتور جست و جوی گوگل استفاده می کند بنابراین برای سئو موبایل اهمیت زیادی دارد که با الگوریتم های گوگل برای سئو نسخه های موبایل سایت ها آشنا باشید. یکی از مشهورترین الگوریتم های گوگل، الگوریتم mobile-friendly یا Mobilegeddon است که از سال 2015 توسط گوگل استفاده می شود. طبق این الگوریتم، سئو برای نسخه دسکتاپی سایتها متفاوت از نسخه موبایلی است. به این معنا که طبق این الگوریتم، اگر کاربر کلمه کلیدی را از موبایل جست و جو نماید نتایج جست و جو متفاوت از زمانی است که این عبارت را از دسکتاپ جست و جو می کند. در سال 2015 و قبل از فعال نمودن الگوریتم های دیگر برای سئو موبایل، داشتن نسخه موبایل مناسب و بهینه یک امتیاز محسوب می شود و تاثیری بر سئو و رتبه بندی نسخه دسکتاپی نداشت. با افزایش تعداد کاربرانی که از طریق گوشی موبایل در گوگل جست و جوی می کنند، گوگل تصمیم گرفت روند دیگری در پیش گیرد و الگوریتم هایی همچون mobile first indexرا معرفی نمود. با این الگوریتم سئو موبایل دیگر یک امتیاز نیست بلکه یک ضرورت است که در رتبه بندی سایت اهمیت دارد. به این معنا که اگر نسخه موبایل مناسبی نداشته باشید، رتبه سایت شما در گوگل دچار افت خواهد شد.
اهمیت طراحی ریسپانسیو
طراحی responsive اولین پیشنهاد گوگل برای بهبود سئو موبایل است. در این روش لازم نیست تا مشابه روش های قدیمی آدرس های مختلفی برای نسخه دسکتاپی و نسخه موبایل خود داشته باشید. در این روش آدرس صفحات و کد های html برای هر دو نسخه یکسان است و شما بسیار راحت تر از دیگر روش ها با استفاده از کد های css، نحوه نمایش محتوای خود را در نسخه های مختلف مدیریت می کنید. این روش در مقایسه با سایر تکنیک های طراحی همچون dynamic serving هزینه طراحی و کد نویسی کمتری دارد.
برای سئو موبایل به دنبال بهبود تجربه کاربری باشید
برای بهبود سئو موبایل، اهمیت زیادی دارد که تجربه کاربری را ارتقا دهید و به اصطلاح mobile usability مناسبی داشته باشید. کاربر باید به راحتی و بدون پیچیدگی بتواند از نسخه موبایل سایت شما استفاده کند. اندازه دکمه ها، خوانا بودن محتوا، رنگ ها و .. همه باید به درستی انتخاب و طراحی شده باشند. پیشنهاد می کنیم از ابزارهای مناسبی برای بررسی و پایش تجربه کاربری استفاده کنید. یکی از بهترین این ابزارها، بخش mobile usability در پنل گوگل وبمستر تولز می باشد که با بررسی نسخه موبایل سایت شما، تمامی موارد را از منظر گوگل بررسی کرده و نکات را به شما هشدار می دهد.

 

اهمیت سرعت سایت
سرعت سایت در نسخه موبایل اهمیت زیادی در سئو موبایل دارد. از هر اقدام و تکنیکی که می تواند باعث افزایش سرعت سایت شما در نسخه موبایل شود، استفاده کنید. فشرده سازی تصاویر، کاهش زمان پاسخگویی سرور و ... می تواند در سئو موبایل بسیار موثر باشد. زمان نمایش اولین نمای سایت نیز بسیار تعیین کننده است. معمولا پیشنهاد می شود در اولین نمایش، محتوای ضروری و هر آنچه که لازم است تا کاربر ببیند نمایش داده شود و سپس بقیه محتوا بارگذاری شود. برای بهبود سئو موبایل پیشنهاد می شود که هیچ محتوایی را در نسخه موبایل پنهان نکنید. با این کار عملا محتوا از دید گوگل نیز پنهان می شود. تا جایی که برایتان مقدور است تمامی محتوای سایت اصلی را در نسخه موبایل نمایش دهید. نکته مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد، ضرورت ارزیابی سرعت است. برخی ابزارها، از جمله page speed insight می تواند بسیار مفید باشد.
استفاده از پاپ آپ و تاثیر آن بر سئو موبایل
پاپ آپ روشی برای جلب توجه کاربر به محتوای خاص است. معمولا از پاپ آپ ها برای تبلیغات، اعلام فروش ویژه و ... استفاده می شود. زیاده روی در استفاده از پاپ آپ به طوری که محتوای اصلی را از دید کاربر خارج کند و برای او خسته کننده باشد، تاثیر منفی بر سئو شما خواهد داشت. بررسی ها نشان می دهد تاثیر منفی پاپ آپ بر سئو موبایل بیشتر است. بنابراین اگر در حال برنامه ریزی برای بهبود سئو موبایل خود هستید، بهتر است در خصوص استفاده از پاپ آپ های تبلیغاتی محتاط باشید.
دسترسی بهتر به محتوا و جایگاه آن در سئو موبایل
دسترسی بهتر به محتوا، اهمیت زیادی در سئو موبایل دارد. اغلب سایت ها در خصوص این موضوع پر اهمیت که تجربه کاربری را نیز بسیار متاثر می نماید، کم دقت هستند. زمانی که در نسخه سایت اصلی از تصاویر بزرگ، فونت های بزرگ و ... استفاده می کنید، ممکن است در نسخه موبایل، محتوا به درستی دیده نشود. این اتفاق که حتی در سایت های بزرگ نیز رخ می دهد تاثیر منفی زیادی بر سئو موبایل دارد. بنابراین از پشتیبان فنی خود بخواهید تا نحوه نمایش را برای نسخه موبایل بررسی و مدیریت نماید. برای سئو موبایل، متخصصان از تکنیک هایی از جمله صفحات خالی استفاده می کنند تا این مشکل را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایند. بهتر است برای بررسی دسترسی کاربر به محتوا، برنامه ریزی جدی داشته باشید چون ممکن است بسیاری از ایرادات از این دست که برای کاربر خسته کننده است در ابزارهایی که موبایل فرندلی بودن سایت را بررسی می کنند، شناسایی نشوند.
تکنیک های جدید را برای سئو موبایل دنبال کنید
سئو موبایل در سال های اخیر به شکل جدیدی مطرح شده ، اهمیت بیشتری یافته است و گوگل به سرعت در حال توسعه تکنیک ها در این زمینه است. اگر برنامه ریزی جدی برای بهبود سئو موبایل دارید، بهتر است زمان کافی برای بررسی و آشنایی با تکنیک های جدید در نظر بگیرید. تکنیک AMP از جمله این تکنیک های جدید است. این تکنیک به معنای شتاب دهی به صفحات موبایل است. روند استفاده از این تکنیک به سرعت در حال افزایش است. AMP محتوای سایت شما را به شکل استاندارد و مناسب موبایل، نمایش می دهد. استفاده از این تکنیک در بهبود سئو موبایل و جلب نظر کاربر اهمیت زیادی دارد.

سئو نسخه موبایل و نقش محوری کاربر
گوگل در حال توسعه الگوریتم ها و شاخص های رتبه بندی با محور قرار دادن کاربر است. در واقع هر چه در جلب نظر کاربر و رفع نیاز او بهتر عمل کنید، جایگاه بهتری در سئو آینده خواهید داشت. این اصل درخصوص سئو موبایل نیز صادق است. برای داشتن جایگاه مناسب سئو برای نسخه موبایل سایت خود، اهمیت دارد که تمامی نکاتی که رضایت کاربر را جلب می نمایند مد نظر داشته باشید. تمامی نکاتی که گفته شد اعم از بهبود سرعت سایت، افزایش دسترسی، عدم استفاده از پاپ آپ، همگی برای این است که بتوانید رضایت کاربر خود را جلب نمایید.
اقدامات برای بهبود سئو موبایل، همزمان با سایر اقدامات بهبود سئو
سئو موبایل، اقدامی پر اهمیت و ضروری است که نباید از آن غافل شوید. اما توجه به سئو موبایل به معنای کنار گذاشتن سایر اقدامات برای بهبود سئو سایت نیست. شما برای داشتن جایگاه مناسب در سئو، باید نکات مختلفی را از جمله تولید محتوا با کیفیت، رعایت اصول سئو محلی، افزایش امنیت سایت و ... رعایت کنید. ممکن است میزان اهمیت هر یک از اقدامات با یکدیگر برای داشتن رتبه بهتر در سئو متفاوت باشد، اما بهتر است از هیچ اقدامی غافل نشوید. رقابت میان سایت ها برای کسب جایگاه بهتر در رتبه بندی سایت ها بسیار تنگاتنگ است.

نظرات کاربران
  • نام کاربری

    آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

    • نام کاربری

      آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

نظر خود را با ما در میان بگذارید