مهم ترین الگوریتم های گوگل و تاثیر آن ها در رتبه بندی نتایج

۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵

الگوریتم های گوگل در واقع معیار های هستند که گوگل و موتور های جستجو از آن ها استفاده می کنند تا وضعیت سایت را مورد بررسی قرار دهند. آشنایی با نحوه کارکرد الگوریتم های گوگل از موارد ضروری سئو است.


الگوریتم های گوگل در واقع معیار های مهمی هستند که گوگل و موتور های جستجو از آن ها استفاده می کنند تا وضعیت سایت را مورد بررسی قرار دهند. معیار هایی که به برخی از قوانین و مقررات همراه شده اند می توانند گاهی اوقات بسیار سخت گیرانه عمل نمایند. با توجه به این که گوگل به فعالیت های واقعی سایت ها اهمیت می دهند، الگوریتم های گوگل به صورت مداوم در حال تغییر و به روز رسانی هستند. گاهی اوقات برخی از الگوریتم ها ممکن است محدودیت هایی برای افراد ایجاد نماید و همین امر سبب می شود تا افراد سودجو وارد میدان شده و راه هایی برای دور زدن الگوریتم های گوگل پیدا کنند. این موضوع مهم ترین دلیلی است که الگوریتم های گوگل به صورت مداوم در حال به روز رسانی و تغییر هستند. اگر شما هم صاحب یا مدیر یک وب سایت هستید برای آن که وضعیت سئو سایت را به خوبی بررسی کرده و بهبود ببخشید لازم است اطلاعات کافی در خصوص الگوریتم های گوگل داشته باشید.
این مقاله از مطالب آموزش سئو مجموعه وب وان است که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

معرفی الگوریتم های گوگل
همان گونه که پیش تر ذکر شده آشنایی با الگوریتم های گوگل اهمیت فراوانی دارد. ما باید بدانید چه فعالیت هایی از دیدگاه الگوریتم های گوگل خارج از چهارچوب قانونی تلقی می شود. عدم اطلاع از این موضوع می تواند سایت شما را با جریمه های سختی از جانب گوگل مواجه نماید. در میان الگوریتم های گوگل از جمله معروف ترین الگوریتم ها پنگوئن و الگوریتم پاندا هستند. اما در کنار این موارد شما با الگوریتم های دیگری نظیر مرغ مگس خوار یا کبوتر، موش کور و ... مواجه خواهید شد که هر کدام بر روی یک موضوع و پارامتر خاص تمرکز کرده و آن را مورد بررسی قرار می دهند.
الگوریتم پنگوئن
در میان الگوریتم های گوگل، الگوریتم پنگوئن جایگاه مهمی دارد. بک لینک همیشه از فاکتور های بسیار مهم سئو خارجی بوده که گوگل از آن ها برای رتبه بندی سایت ها استفاده میکند . این الگوریتم موارد ارزشمندی را در خصوص لینک ها و بک لینک ها مورد بررسی قرار می دهد. در گذشته با توجه به اهمیت لینک سازی بسیاری از افراد به دنبال ساخت بک لینک با تعداد زیاد اما بی ارزش می رفتند و همین امر موجب توسعه الگوریتم پنگوئن شد. در واقع در میان الگوریتم های گوگل این الگوریتم وظیفه دارد کیفیت و صحت لینک های مورد استفاده در سایت و لینک های وارد شده به سایت را بررسی کند.
الگوریتم پاندا
الگوریتم های گوگل هر کدام برای یک منظور و هدف خاص توسعه و گسترش یافته اند. با توجه اهمیت زیاد تولید محتوا، الگوریتم پاندا نیز با هدف بررسی وضعیت محتوای سایت ایجاد شده است. سایت هایی که در آن ها استفاده از کلمات کلیدی تنها با هدف جلب نظر موتور های جستجو انجام شده باشد و مطالب بی کیفیت و کپی شده از سایر سایت ها را در صفحات خود قرار دهند با جریمه های سختی از جانب گوگل مواجه می شوند.
الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل
الگوریتم مرغ مگس خوار از زمان ورودش به دنیای الگوریتم های گوگل تغییرات بسیاری داشته است اما می توان آن را به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین الگوریتم های گوگل معرفی نمود که متخصصین سئو برای قرارگیری در صفحه اول گوگل باید با آن آشنا باشند. در واقع این الگوریتم به موتور های جستجو این امکان را داد تا بتوانند درک درستی از کلمات کلیدی داشته باشند. موضوع کلمات کلیدی در مباحث سئو موضوعی مهم به شمار می آید و در واقع سایت ها سرمایه گذاری فراوانی بر روی تحقیق کلمات کلیدی دارند. در واقع الگوریتم مرغ مگس خوار به موتور های جستجو کمک می کنند تا خواسته کاربران را درک کرده و نزدیک ترین نتایج را به آن بر اساس کلمات کلیدی مورد استفاده در سایت ها پیدا کرده و به نمایش بگذارند.


الگوریتم کبوتر
کبوتر یکی از الگوریتم های جالب در میان الگوریتم های گوگل است. این الگوریتم در ابتدا نامی نداشت و در واقع نام کبوتر نامی است که متخصصین سئو برای آن در نظر گرفته اند. اما الگوریتم کبوتر دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ این الگوریتم می تواند نتایج جستجو را بر اساس موقعیت مکانی شما تغییر دهد. به بیان ساده تر گاهی اوقات ممکن است به دنبال مکان خاصی مانند فروشگاه یا رستورانی بگردید و در نتایج گوگل دیده باشید که برخی از نتایج با آدرس و حتی نمایش نقشه در یک باکس جداگانه نشان داده می شوند. این موضوع ارتباط با عملکرد الگوریتم های گوگل به ویژه الگوریتم کبوتر دارد. تمرکز این الگوریتم بر نمایش نتایج کاربردی تر به کاربران است. پس به شما توصیه می کنیم برای صفحه تماس با ما سایت خود اطلاعات دقیق و کاملی وارد کنید. از جمله این موارد می توان به استفاده از نقشه گوگل اشاره نمود.

الگوریتم رنک برین (RankBrain)
RankBrain یک سیستم یادگیری ماشینی است که به Google کمک می کند تا معنای واقعی عبارت سرچ شده در گوگل را رمزگشایی کند و در پاسخ به آن سؤالات، نتایج جستجوی متناسب به کاربر نمایش دهد.

یک عنصر برای پردازش عبارت سرچ شده در RankBrain وجود دارد و علاوه بر آن یک مؤلفه رتبه بندی نیز برای آن تعریف شده است. (هنگامی که رنک برین برای اولین بار معرفی شد، گوگل آن را سومین عامل مهم رتبه بندی نامید). RankBrain می تواند خلاصه مطالب صفحه را ارزیابی کند و ارتباط آن با عبارت سرچ شده را پیدا کند و با یک سیستم ماشین لرنینگ به مرور زمان خود را آپدیت و درک بیشتری از مفهوم عبارت سرچ شده پیدا می کند.

الگوریتم رنک برین تا حدودی به فاکتورهای سنتی SEO (لینک ها، بهینه‌سازی در صفحه و غیره) اعتماد دارد اما علاوه بر آن به فاکتور های دیگری که به خواسته دقیق و رضایت کاربر مربوط می شود نیز توجه می کند سپس ویژگی ها و میزان ارتباط صفحات موجود در فهرست ایندکس را مشخص می کند و سایت ها را به ترتیب در نتایج نشان می دهد.


الگوریتم BERT گوگل
الگوریتم BERT گوگل، این موتور جستجو را قادر می کند تا زبان طبیعی و محاوره ای را نیز مشابه زبان ماشینی درک کند. به عبارتی فرقی ندارد که شما با جملات رسمی و نوشتاری عبارتی را جستجو می کنید یا از زبان محاوره ای استفاده می کنید، گوگل می فهمد که شما به دنبال چه چیزی هستید. اگر اقدام به جستجوی عبارتی در این موتور جستجو کنید، گوگل عبارات محاوره ای را به شما پیشنهاد می کند. در واقع این فعال شدن الگوریتم BERT گوگل است که این قابلیت را ایجاد نموده است. البته در گذشته الگوریتم هایی برای درک بهتر زبان طبیعی مورد استفاده قرار گرفته بود اما این الگوریتم دقیق تر است و قادر است نتایج مرتبط تری را ارائه دهد. اگر بخواهیم از منظر دیگری نیز به الگوریتم BERT گوگل نگاه کنیم، گوگل دارد موتور خود را بیشتر از گذشته برای جست و جوی صوتی آماده می کند. پس اگر برنامه ریزی جدی برای سئو در آینده دارید، بهتر است در برای جست و جوی صوتی گوگل نیز محتوای خود را سئو کنید.

 

تاثیر آشنایی با الگوریتم های گوگل بر سئو

آگاهی از الگوریتم های گوگل برای مدیران سایت امری بسیار ضروری به شمار می رود. شما می توانید با بررسی دقیق این الگوریتم ها از دو جنبه به ارتقا کیفی و بهبودوضعیت سئو سایت خود کمک کنید. در گام اول با محدودیت هایی که هر یک الگوریتم های گوگل برای سایت ها گذاشته اند آشنا شوید. با این کار این امکان را پیدا می کنید که سایت را به خوبی بررسی کرده و مواردی که ممکن است منجر به جریمه شدن سایت شود بر طرف نمایید.

اما این همه کاری نیست که از طریق آشنایی با الگوریتم های گوگل می توانید انجام دهید. هنگامی که شما با عملکرد این الگوریتم ها آشنا شوید به آسانی می توانید بفهمید از طریق می توان سایت را ارتقا داد. به این معنا که موارد مهمی که گوگل به آن ها اشاره می کند یا در آن حوزه محدودیت هایی را لحاظ می کند همان مواردی هستند که می توانند نقاط قوت سایت شما به شمار بیایند. آن ها لیست کرده و سعی کنید در همان زمینه بر روی سایت تمرکز کنید. مثلا اگر الگوریتم پاندا بر روی وضعیت و کیفیت محتوای سایت تمرکز کرده به این دلیل است که محتوا نه تنها برای موتور های جستجو، بلکه برای مخاطبان شما نیز دارای اهمیت بالایی است. این موارد می تواند به شما کمک کند علاوه بر کسب رتبه بهتر از موتور های جستجو، جایگاهی ارزشمند نزد مخاطبان خود به دست بیاورید. فراموش نکنید بیش از هر چیزی رضایت کاربران و مخاطبان شما می تواند عاملی برای موفقیت سایت به شمار بیاید.


 

نظرات کاربران
  • نام کاربری

    آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

    • نام کاربری

      آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

نظر خود را با ما در میان بگذارید