ریدایرکت چیست و چه تاثیری روی سئو دارد؟

۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹

برای اینکه بتوانید سایت خود را بهتر مدیریت کنید و همچنین تجربه کاربری بهتری را برای کاربران سایت خود رقم بزنید، دانستن مهارت ریدایرکت کردن برای هر وبمستر الزامی است.


هنگامی که یک وب سایت تازه تاسیس شده است، ممکن است نیاز به تغییراتی داشته باشد و برای برخی از آدرس های اینترنتی سایت، اقدام به ریدایرکت کردن کنید. با گذشت زمان، وب سایت ها رشد می کنند و با افزودن صفحات بیشتر و ایجاد مقولات بیشتر، شروع به ایجاد URL های بیشتری در سایت می شود و باید برای مقابله با آن فکر کنید. ممکن است آخر کار متوجه شوید که URL های سایت شما، پیچیده تر از آن چیزی هستند که فکرش را می کردید.

ممکن است شما بخواهید تغییراتی در سایت انجام دهید و به هنگام ورود به یک صفحه، به صفحه دیگری منتقل شوید و یا اینکه آن صفحه ها عملکرد مناسبی ندارند و باید حذف شوند. برای چند URL میتوانید تغییرات دستی را انجام دهید؟ مطمئنا طولی نخواهد کشید که شما با وجود هزاران مطلب در سایت خسته خواهید شد و می خواهید کارها را به صورت خودکار انجام دهید.

تقریبا همه صاحبان وب سایت در بعضی مواقع نیاز به تنظیم تغییر URL ها خواهند شد.
این مقاله از مطالب آموزش سئو مجموعه وب وان است که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

ریدایرکت چیست؟

در یک وب سایت، ریدایرکت در واقع URL قدیمی شما را به صفحه جدید نشان می دهد. وقتی کسی آن URL اصلی را تایپ یا کلیک کند، به صفحه شما ریدایرکت داده می شود. این اطمینان می دهد که بازدید کنندگان در صفحه 404 قرار نمی گیرند و در عوض چیزی را که مربوط به آنچه در ابتدا به دنبال آن بودند، پیدا می کنند و باعث می شود ارزش لینک هایی که در آن صفحه ایجاد کرده اید از دست ندهید که برای بهینه سازی موتور جستجو و همچنین تجربه کاربر هر کسی که روی یکی از آن لینک ها کلیک کند، مهم است.

برای اینکه بتوانید سایت خود را بهتر مدیریت کنید و همچنین تجربه کاربری بهتری را برای کاربران سایت خود رقم بزنید، دانستن مهارت ریدایرکت کردن برای هر وبمستر الزامی است.
انواع روش های ریدایرکت یک URL

شما می توانید برای ریدایرکت کردن URL ها در سایت خود، از سه روش استفاده کنید که در زیر برای شما معرفی شده است.

ریدایرکت 301

1. ریدایرکت 301

ریدایرکت 301 یک Redirect دائمی است. این نوع Redirect در هر دو سمت یعنی مرورگر و سرور صورت می گیرد. یکی از بهترین نوع ریدایرکت، تغییر مسیر 301 است. این نوع تغییر مسیر، بر روی تمام اختیارات SEO از URL موجود منتقل می کند و موتورهای جستجو این نوع تغییر مسیر را تشخیص داده و ایندکس می کنند و این بهترین انتخاب را برای سئو ایجاد می کند. تقریبا در همه موارد، این نوع Redirect است که همیشه از آن استفاده می کنید.
2. ریدایرکت 302

ریدایرکت 302 یک Redirect کاملا موقت است و می توانید هر زمانی که دلتان می خواهد، آن را غیر فعال کنید. این تنها زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد که شما قصد دارید در بعضی از نقاط سایت به URL قدیمی برگردید. برای مثال ممکن است شما در حال طراحی نسخه جدیدی از سایت خود باشید و از این جهت می خواهید که کاربران را بر روی نسخه جدید و یا نسخه قدیم سایت هدایت کنید. شما می توانید از ریدایرکت 302 برای این کار استفاده کنید.
3. Meta Refresh یا تازه کردن متا

مطمئنا شما تا به حال با صفحه هایی روبرو شده اید که به شما می گویند باید در ابتدا 5 ثانیه صبر کنید تا به یک لینک دیگر هدایت شوید و یا برای هدایت سریع تر بر روی لینک مشخص شده کلیک کنید. به این نوع ریدایرکت، تازه کردن متا و یا Meta Refresh می گویند.

یک meta refresh نوعی ریدایرکت است که با گفتن مرورگر برای رفتن به صفحه جدید، بدون بروزرسانی سرور، کار می کند. هنگام تنظیم یک تازه سازی متا، می توانید زمان لازم را برای هدایت کردن و یا ریدایرکت کردن به صفحه جدید، به دست خودتان تنظیم کنید. در بسیاری از مواقع، اگر زمان لازم برای ریدایرکت کردن به یک صفحه را شما صفر و یا یک ثانیه در نظر بگیرید، موتورهای جستجوگر فکر می کنند که همان ریدایرکت 301 را انجام داده اید. این نوع تغییر مسیر صفحه می تواند تاخیرهایی را به وجود آورد و از این جهت بهتر است که به صورت مستقیم از ریدایرکت 301 استفاده کنید و همچنین تازه کردن متا یا به انگلیسی Meta Refresh می تواند تاثیرات منفی را بر روی سئو سایت شما داشته باشد.
5 دلیل برای ریدایرکت کردن URL های سایت

تا به اینجای کار، شما دریافتید که از طریق 3 روش موثر، می توانید اقدام به Redirect کردن آدرس های اینترنتی خود کنید. حال باید بدانید که در چه مواقعی نیاز دارید تا ریدایرکت کردن URL ها را انجام دهید.
1. یک Subdirectory را به صفحه ای در سایت خود هدایت کنید

به هنگام ایجاد و تولید محتوا در سایت در قسمت وبلاگ، شاید بخواهید تا آدرس وبلاگ خود را تغییر دهید و آن را به یک زیر دامنه تبدیل کنید. برای مثال ممکن است در حال حاضر آدرس صفحه اینترنتی وبلاگ شما به صورت "mysite.com/blog" باشد و حال می خواهید آن را تبدیل به "blog.mysite.com" کنید. از این جهت شما می توانید از ریدایرکت استفاده کنید.
2. محتوای تکراری را به صفحه اصلی ریدایرکت دهید

داشتن محتوای تکراری در سایت شما از نظر سئو بسیار بد است. اگر وب سایت شما مطالب بسیار زیادی دارد، ممکن است در آن مطالب تکراری نیز پیدا شود. اگر بیش از یک نسخه از یک مطلب در سایت شما وجود داشته باشد، تشخیص اینکه کدام یک از مطالب در گوگل باید به ثبت برسد، می تواند برای موتورهای جستجوگر گوگل دشوار باشد و از این جهت برای سئو سایت شما، یک امتیاز منفی محسوب می شود.

با هدایت قسمت تکراری مطالب به نسخه اصلی، می توانید از به وجود آمدن محتوای تکراری در سایت جلوگیری کنید. این هم باعث سردرگمی بازدید کنندگان شما کمتر شود و هم اینکه اصول سئو و لینک بیلدینگ در سایت را به درستی انجام دادید.
3. تغییر دامنه های چندگانه به یک دامنه واحد

به منظور محافظت از نام برند آنلاین شما، بسیاری از کسب و کارهای مطرح، ترجیح می دهند تا تمامی نام های مشابه آنلاین خود را خریداری کنند. برای مثال اگر نام تجاری شما Blog باشد و دامنه اصلی شما Blog .com باشد، شاید بهتر باشد که دامنه های زیر را جهت محافظت از نام برند، خریداری کنید:
• Blog .ir, Blog. Net, blog. Org, blog .info
پس از اینکه دامنه ها را خریداری کردید، به جای اینکه محتوا را بر تمامی سایت ها بارگذاری کنید، می توانید با ریدایرکت کردن دامنه ها بر روی دامنه اصلی، از برند خود محافظت کنید.
4. دامنه قدیمی خود را به سمت دامنه جدید خود هدایت کنید

آیا در ابتدا سایت خود را در دامنه ای ساخته اید که انتخاب اول شما نبوده است و بعد توانستید دامنه رویایی خود را خریداری کنید؟ هیچ نگرانی وجود ندارد. شما می توانید با استفاده از Redirect کردن دامنه سابق بر روی دامنه جدید، به راحتی به کار خود ادامه دهید.

5. یک URL قدیمی را به یک URL جدید ریدایرکت دهید

در بیشتر مواقع نیاز دارید تا آدرس های اینترنتی قدیمی خود را به آدرس اینترنتی جدید هدایت کنید. شاید شما در حال پاک کردن ساختار URL فعلی خود هستید. از این جهت نیاز دارید تا از ریدایرکت استفاده کنید.

در این حالت، شما می خواهید یک Redirect 301 را از URL قدیمی به آدرس جدید پیاده سازی کنید. اگر شما از ریدایرکت 301 استفاده کنید، باعث می شود تا در موتور جستجوگر گوگل نیز ثبت شود و بر روی سئو سایت شما نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت. از این جهت نیز تجربه کاربری مناسب برای کاربران رقم می خورد و به مطالبی که دلشان می خواهد، دست پیدا می کنند.
نتیجه

در ابتدا، ریدایرکت کردن یک URL می تواند برای وبمستر نگران کننده باشد و فکر می کند که کاربران ممکن است در این راه گمراه شوند. از این جهت هیچ نگرانی وجود ندارد و می توانید ساختار URL سایت خود را بهبود بخشید و همچنین تجربه کاربری بهتری را به دست آورید.
 


 

نظرات کاربران
  • نام کاربری

    آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

    • نام کاربری

      آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

نظر خود را با ما در میان بگذارید