انکر تکست چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸

انکرتکست یکی از سیگنال های قوی گوگل برای رتبه بندی است که در این مقاله نحوه استفاده صحیح از آن برای ارتقا رتبه سایت با حداقل ریسک پنالتی را آموزش داده ایم.


کلمات و کاراکترهای موجود در یک متن که به سایت یا متنی دیگر لینک می شوند را انکر تکست می گویند. انکر تکست در واقع همان قسمتی از یک لینک است که کاربر آن را مشاهده می کند و قادر است بر روی آن کلیک کند. انکر تکست ها به دلایل زیادی برای جستجوگرها مهم است. آنچه شما به‌عنوان انکرتکست، برای لینک های داخلی و خارجی می‌نویسید، می‌تواند به‌صورت مثبت یا منفی بر سئو سایت شما تأثیر بگذارد.
در این مطلب، به شما خواهیم گفت که انکرتکست چیست و چگونه می‌توان بدون نگرانی از پنالتی گوگل، به‌طور صحیح آن را بهینه کنید.
همچنین تفاوت‌های بین ایجاد انکرتکست برای لینک های داخلی و خارجی را بررسی خواهیم کرد.
سر فصل های این مقاله:

انکرتکست چیست؟
انواع مختلف انکرتکست
بهترین روشهای SEO برای انکرتکست
انکرتکست و مجازات های گوگل
انکرتکست بهترین شیوه برای لینک سازی داخلی

انکرتکست چیست؟
انکرتکست بخشی از پیوند است که قابلیت مشاهده و کلیک زنی برای کاربر را دارد. این قسمت بین شروع و پایان برچسب انکر قرار دارد. گوگل از انکرتکست به‌عنوان عاملی مهم در رتبه‌بندی جستجو استفاده می‌کند.

انکرتکست چه‌کاری انجام می‌دهد؟
 

انکر تکست یه سیگنال قوی برای کاربران و موتورهای جست و جو برای درک موضوع صفحه ای است که لینک شده است. هایپرلینکی که در سایت خود اضافه می‌کنید می‌تواند به صفحه‌‌ی دیگری از سایت شما (لینک داخلی) یا صفحه‌ای در سایت دیگر (لینک خارجی) اشاره کند. در هر دو صورت، با تهیه انکرتکست معنی‌دار، به خزنده‌های موتور جستجو و کاربران کمک می‌کنید که هدف کلی سایت را متوجه شوند.​ بهینه سازی انکر تکست ها یکی از تکنیک های سئو خارجی است.

بهترین شیوه برای انکرتکست
انکرتکست ها از ابتدای ایجاد اینترنت وجود داشته‌اند، بااین‌وجود، هنوز تعداد زیادی از مدیرهای وب‌سایت شیوه‌های خوبی را برای نوشتن آن بکار نمی‌برند.
به‌کارگیری انکرتکست بهینه در پیوند‌های داخلی و خارجی از راه‌های مختلف به SEO شما کمک می‌کند.
پیوندهای داخلی، به موتورهای جستجو در فهم ساختار سایت کمک می‌کند
پیوندهای ورودی، به رتبه‌بندی بالاتر برای عبارات خاص در جستجو کمک می کند.

 

انتخاب متن با مفهوم
استفاده از متن با مفهوم در پیوند به کاربر ذهنیتی در مورد محتوای مورد انتظار پس از کلیک روی پیوند را می‌دهد.
وقتی انکرتکستی را انتخاب می‌کنید:
از استفاده از کلمات رایج مانند <اینجا را کلیک کنید>، <این>، <این را بخوانید>، <بیشتر بخوانید> و غیره بپرهیزید.(مگر در موارد خاص)
از متن‌های غیر مرتبط با محتوای پیوند صفحه استفاده نکنید.
از URL صفحه به‌عنوان انکرتکست استفاده نکنید.
ممکن است مدیر سایت در بسیاری از موارد از URL صفحه (که Naked URL شناخته می‌شوند) به‌عنوان انکرتکست استفاده کند.
این روش بااینکه مشکلی ایجاد نمی‌کند اما روش مناسبی نیست و بهتر است فقط در مواقع ضروری استفاده شود. بهترین جایگزین استفاده از عنوان سایت به‌عنوان انکرتکست است.
نوشتن انکرتکست کوتاه
انکرتکست را به‌صورت خلاصه و با تعداد کلمات کم بنویسید. فهم کلمات زیاد برای موتورهای جستجو مشکل است.
نمونه‌ای از انکرتکست مناسب:
What is anchor text
نمونه‌ای از انکرتکست نامناسب:
Anchor text is defined as the link that is clickable
 

انکرتکست و جریمه‌های گوگل
یکی از دلایل اهمیت انکرتکست برای SEO، مربوط به پیوندها می‌باشد. در ادامه نحوه‌ی ارتباط این دو، به‌سادگی توضیح داده‌شده است.
همواره پیوندهای ورودی با بک لینک ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عامل ها در رتبه بندی موتور جستجو مطرح می‌شود.
الگوریتم‌های موتور جستجو، پیوندهایی را که از یک سایت به سایت دیگری اشاره دارند، به‌عنوان<رأی اعتماد> در نظر می‌گیرد. در رتبه‌بندی SERPS، وب‌سایت دارای بک لینک از سایت‌های دیگر بالاتر از وب‌سایت‌های بدون بک لینک (پیوندهای ورودی از سایت‌های دیگر) است.
روند ترویج وب‌سایت شما در سایت‌های دیگر، برای به دست آوردن بک لینک های بیشتر، SEO خارجی نامیده می‌شود.

یکی از عوامل تأثیرگذار در اعتبار لینک، انکرتکست است. زیرا انکر پیوند ورودی، برای رتبه‌بندی کلمات کلیدی صفحه، سرنخ بزرگی به موتورهای جستجو می‌دهد.
برای فهم بهتر در ادامه مثالی ارائه‌شده است:
SEO Courses
زمانی که خزنده موتور جستجو این لینک را پیدا می‌کند، متوجه 2 مسئله می‌شود:
وب‌سایت A وب‌سایت B را تائید می‌کند، به همین دلیل با افزودن پیوند، آن را ارجاع می‌دهد
صفحه بخصوصی در وب‌سایت B در مورد دوره‌ آموزش سئو است
بسیار خوب، تاکنون همه‌چیز طبق دستورالعمل‌ها انجام‌شده است (همان‌طور که در بالا توضیح داده شد).
مشکلات زمانی شروع می‌شود که:
وب‌سایت A به دلیل اضافه کردن پیوند، از وب‌سایت مقصد پولی دریافت کرده است
محتوای وب‌سایت A مرتبط با آموزش یا دوره‌های SEO نیست
برای بهینه‌سازی انکرتکست، وب‌سایت A همواره به وب‌سایت‌های دیگر پیوند خارجی می‌دهد.
وب‌سایت A و وب‌سایت B برای تبادل لینک توافق کرده باشند
وقتی گوگل متوجه غیرطبیعی بودن لینک می‌شود، برای هردو سایت جریمه و مجازات در نظر می‌گیرد و یا از ارزش لینک ها کم می‌کند و آن‌ها را نادیده می‌گیرد.

چگونه از بهینه‌سازی بیش‌ازحد انکرتکست جلوگیری کنیم؟
برای جلوگیری از این مشکلات کارهای زیر را انجام دهید
در هنگام پیوند خارجی دادن، این سه قانون ساده را دنبال کنید:
با وب‌سایت‌هایی که به آن‌ها اعتماد دارید پیوند برقرار کنید. اگر به یک وب‌سایت اعتماد ندارید، پیوندها را نوفالو کنید. این امر باعث می‌شود موتورهای جستجو هیچ‌گونه لینک جویس یا رتبه صفحه را از وب‌سایت شما به وب‌سایت پیوند شده منتقل نکنند. ویژگی نوفالو در یک پیوند موجب نادیده گرفته شدن انکرتکست نیز می‌شود.
سعی کنید انکرتکستی کوتاه و مرتبط داشته باشید و از انکرتکستی که دقیقاً برابر کلمات کلیدی وب‌سایت هستند، کمتر استفاده کنید.

شما می‌توانید با استفاده از نام تجاری وب‌سایت‌ها به آن‌ها پیوند دهید.

در هنگام ساختن پیوندهای ورودی برای وب‌سایت خود چه مواردی را باید رعایت کنید:
هنگام اجرای کمپین‌های ایجاد پیوند و زمانی که شما وظیفه‌ی کنترل انکرتکست مورداستفاده برای پیوندها را دارید، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:
از انکرتکست‌های مختلف استفاده کنید. از کلمه‌های کلیدی مشخص استفاده نکنید و از انکرتکست‌های مختلف استفاده کنید. استفاده از کلمه تقریباً مشابه با عنوان، عنوان صفحه و یا نام برند به گوگل سیگنال‌های درستی را ارسال می‌کند.
از ساختن پیوندهایی باکیفیت پایین خودداری کنید. انکرتکست تنها یکی از عامل‌های تعیین‌کننده ارزش پیوندها است. وب‌سایت قرار داده‌شده، قدرت دامنه و میزان مرتبط بودن محتوا از دیگر عامل‌های تعیین‌کننده هستند. شروع به ساخت هر نوع پیوندی نکنید و سعی کنید روی صفحات داخلی مرتبط با موضوع خود برای تولید پیوند مناسب تمرکز کنید و نگران مطابقت دقیق آن‌ها نباشید.

 

انکرتکست بهترین روش برای پیوندهای داخلی
ایجاد انکرتکست برای پیوند داخلی موضوع کاملاً متفاوتی است. تمام دستورالعمل‌های توضیح داده‌شده در بالا را بدون نگرانی از بهینه‌سازی بیش‌ازحد دنبال کنید. گوگل چندین بار به این موضوع اشاره‌کرده است که جریمه‌ای برای بهینه‌سازی بیش‌ازحد برای پیوندهای داخلی وجود ندارد. اگر با دقت به این مقاله نگاه کنید، متوجه می‌شوید که من از انکرتکست‌های مختلفی استفاده کرده‌ام. اکثراً مطابقت دقیق دارند و بقیه عنوان صفحه هستند.
مواردی که باید از آن‌ها بپرهیزید:
ایجاد پیوندهای داخلی فقط برای موتورهای جستجو. نقش اصلی پیوندهای داخلی این است که به کاربران کمک کند تا درباره یک موضوع خاص اطلاعات بیشتری کسب کنند؛ بنابراین لینک ها را به‌صورت منطقی ایجاد کنید.
می‌توانید از انکرتکست‌های عمومی مانند<بیشتر بخوانید>، <اینجا را کلیک کنید> استفاده کنید اما سعی کنید زیاده‌روی نکنید. سعی کنید از دستورالعمل‌های مرتبط با ایجاد پیوندهای معنی‌دار و مختصر پیروی کنید.

دستورالعمل‌های گوگل درباره استفاده از انکرتکست متناقض است. ابتدا به استفاده از مقادیر کوتاه و مختصر هدایت می‌شویم و سپس، ممکن است یک وب‌سایت را به همین علت جریمه کند.
شما می‌توانید با استفاده‌ی از مقادیر متنوع برای پیوند‌های داخلی و خارجی این مشکل را حل کنید. یک شیوه‌ی خوب برای SEO، حفظ تعادل و پرهیز از اغراق است.
نگران بهینه‌سازی بیش‌ازحد انکرتکست پیوندهای داخلی خود نباشید. چنین جریمه‌ای وجود ندارد.

 

سوالات متداول انکر تکست ها

بهینه سازی انکر تکست چیست؟

انکر تکست متن قابل کلیک یک لینک است. بهینه سازی انکر تکست، تعیین انکر تکست ها برای لینک های داخلی و خارجی برای کسب رتبه بهتر می باشد.

انکر تکست غنی چیست؟

به هر انکر تکستی که بخشی از کلمه کلیدی مورد نظر را در بر بگیرد، انکر تکست غنی گفته می شود.

آیا انکر تکست ها برای سئو موثر هستند؟

قطعا. انکر تکست یک بک لینک برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو مفید است. این امر به ایجاد ارتباط، که یک عامل رتبه بندی است، کمک می کند.

انکر تکست خالی چیست؟

انکر تکست خالی وقتی ایجاد می شود که پیوندی از یک تصویر ایجاد شود و هیچ برچسب alt در آن مشخص نشده باشد.

چه موقع باید از لینک های nofollow استفاده کنیم؟

از پیوندهای Nofollow به عنوان سیگنالی به Google استفاده می شود که شما نمی خواهید این پیوند در پروفایل بک لینک شما حساب شود. شرایط خاصی وجود دارد که Google به شما توصیه کرده است که از پیوندهای nofollow مانند پیوندهایی برای تبلیغات استفاده کنید.

 

نظرات کاربران
  • نام کاربری

    آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

    • نام کاربری

      آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی آموزش ایجاد طرح گرافیکی سایت در فتوشاپ ، تبدیل طرح گرافیکی به قالب وردپرسی و ووکامرسی

نظر خود را با ما در میان بگذارید